Golul care a facut Spania MARE inaintea tiki-taka! Faza care a aruncat o tara intreaga in picioare la Euro! VIDEO

26 Februarie 2020

Meciul urias facut de Spania in fata Yugoslaviei la Euro 2000 e inca in memoria a milioane de fani.

In ultima etapa din faza grupelor, Spania a trecut de sarbi cu 4-3 dupa un joc nebun. Eroul meciului: Alfonso Perez. Fostul atacant de la Real, Barca si Betis a reusit o dubla si a impins nationala iberica pe primul loc in grupa. Golul sau decisiv, marcat in minutul 5 al prelungirilor, a facut o tara intreaga sa sara de bucurie.

Spania a jucat in sferturile de finala contra Frantei, viitoarea castigatoare a turneului, si a pierdut cu 2-1. Partida cu Yugoslavia, din grupe, ramane insa una de referinta pentru istoria Spaniei dinainte de tiki-taka.

Alfonso e vedeta unui material superb realizat de UEFA si publicat in exclusivitate pentru Romania de euro2020.sport.ro. www.sport.ro este content partner oficial al UEFA pentru Euro 2020.