Peter Schmeichel, incurajare emotionanta pentru nationala Danemarcei si pentru fiul sau! Fotografie postata de legendarul portar pe social media

07 Iulie 2021

Meciurile de la Euro 2020 se vad in direct la PRO TV si pe VOYO

Danemarca o va infrunta miercuri pe Anglia in semifinala Euro 2020. Dupa un inceput dramatic, in care episodul cu Eriksen i-a demoralizat, elevii lui Kasper Hjulmand s-au mobilizat si au reusit sa iasa din grupa cu victoria din ultimul meci cu Rusia, 4-1. Danezii au avut un culoar favorabil. S-au impus cu 4-0 in fata Tarii Galilor in optimi, iar in sferturi au castigat cu 2-1 contra Cehiei.

In semifinale, Danemarca o va infrunta pe Anglia, echipa care nu a primit niciun gol la Euro 2020. Peter Schmeichel a tinut sa isi incurajeze fiul cu o poza care a devenit virala in mediul online. Legendarul portar, care a castigat Campionatul European din 1992, a distribuit o fotografie veche cu el si Kasper, la care a atasat mesajul: "Sunt atat de entuziasmat pentru diseara. Haide, Danemarca!", a fost textul adaugat de fostul goalkeeper al lui Manchester United.

Selectioner Kasper Hjulmand e constient ca il despart doar doua meciuri de a egala performanta istorica din 1992, cand nationala tarii sale a castigat Campionatul European cu 5-4 la penalty-uri in fata Tarilor de Jos, scorul fiind 2-2 dupa cele 120 de minute.