Una dintre cele mai frumoase arene isi deschide portile pentru EURO 2020! Interviu cu directorul Football Arena Munchen

28 Februarie 2020

Football Arena din München va fi unul dintre cele 12 stadioane-gazda ale EURO 2020, urmand sa fie martor al celor trei jocuri pe care nationala Germaniei le va disputa in faza grupelor, ca si unul dintre sferturile de finala.


	Una dintre cele mai frumoase arene isi deschide portile pentru EURO 2020! Interviu cu directorul Football Arena Munchen

In cadrul unui interviu, directorul stadionului, Jürgen Muth, ne-a vorbit despre enorma cerere de bilete, s-a referit la visul unei nopti de vara la 14 ani dupa Cupa Mondiala FIFA 2006, a abordat subiectul sustenabilitatii si, nu in ultimul rand, a relevat tot ceea ce ar trebui sa se astepte suporterii.

EURO 2020 va incepe in aproximativ 100 de zile, pentru ca, pe 16 iunie, Germania si Franta sa se intalneasca la München, urmand sa dea startul actiunii pe Football Arena. Cat de mult asteptati acest eveniment?

Premisele sunt, desigur, extraordinare. Daca ne gandim la Cupa Mondiala FIFA 2006, aceasta competitie a adus laolalta intreaga echipa a arenei intr-un mod inimaginabil. Pentru primul nostru meci de la EURO 2020, Germania - Franta, am avut 710.000 de cereri de bilete, ceea ce inseamna de aproape zece ori mai mult decat capacitatea stadionului. Acest cuantum ne-a facut extrem de mandri. De la inceputul lui 2020, acest EURO a reprezentat un adevarat focus pentru noi. UEFA s-a mutat in incinta arenei cu propriul ei staff, asa ca noi ne aflam in contact zilnic cu ei.

Campioana mondiala, Franta, si Portugalia superstarului Cristiano Ronaldo vor face show pe Arena inca din faza grupelor. Se poate spune ca a fost o tragere la sorti perfecta pentru München?

Am avut sansa sa iau parte la tragerea la sorti de la Bucuresti. La inceput, entuziasmul nu a fost unul general, dar, pe masura trecerii minutelor din acea seara, am devenit din ce in ce mai convinsi ca a fost o tragere la sorti foarte buna. Asadar, inca din faza grupelor, de fapt chiar cu cateva saptamani inainte, vom avea de-a face cu o atmosfera de EURO in oras si in jurul arenei, sustinand echipa noastra nationala.

Asta inseamna ca asteptati o atmosfera la fel de frumoasa ca acum 14 ani, la Cupa Mondiala FIFA?

2006 a fost ceva cu adevarat special, deoarece ultima Cupa Mondiala FIFA in tara noastra se desfasurase in 1974. E adevarat ca, din 2006, nu au trecut atatia ani cati trecusera din 1974. Foarte multe vor depinde de performanta sportiva a echipei noastre nationale. Daca Germania va trece de faza grupelor, ceea ce presupun ca se va intampla, si va avea acelasi succes in fazele eliminatorii cum s-a intamplat in 2006 – pierzand in fata viitoarei campioane mondiale, Italia, in semifinale, dar, ulterior, castigand medaliile de bronz dupa victoria contra Portugaliei -, sunt increzator ca scanteia se va aprinde si va lumina din nou. Suntem o natiune, care adora sistemul public viewing, drept care cred ca aceasta atmosfera va reveni la München si in zonele limitrofe.

S-au schimbat multe pentru un suporter care a luat parte la jocurile din cadrul Cupei Mondiale FIFA 2006, disputate la München, si care va reveni pentru EURO 2020?

Singurul lucru care a ramas aproape neschimbat este betonul. In rest, totul il va surprinde cat de cat. Partial datorita disponibilitatii lui FC Bayern München de a investi in calitate de actionar, arena s-a dezvoltat considerabil. Suntem una dintre cele mai moderne arene din lume si vrem sa ramanem asa. Avem o mai ampla paleta de servicii si am devenit mult mai flexibili. Permiteti-mi sa mentionez doar trei aspecte-cheie: ecranele-gigant, sistemul de sunet indoor – potrivit pentru concerte – si tehnologia noastra WLAN. Cu siguranta, suporterii vor fi surprinsi in mod pozitiv. Incepand cu facilitatile sanitare si terminand cu cateringul, totul a consemnat imbunatatiri majore in planul serviciilor. Cu privire la segmentul hospitality, demult am atins acelasi nivel al calitatii existent la un hotel sau la un restaurant de top.

Exista chiar standuri pentru parcarea bicicletelor!

Atunci cand vremea este frumoasa, nu exista un mijloc de transport mai bun pentru a ajunge la stadionul nostru decat bicicleta. Poti ajunge la noi prin Isarauen si prin Gradina Englezeasca. Am augmentat in mod considerabil numarul de standuri pentru parcarea bicicletelor existente la stadion. Din punctul meu de vedere, mult mai multi vizitatori ar putea sa vina la stadion cu bicicletele, deoarece avem suficient spatiu pentru ele. 

Vor exista cerinte speciale pentru stadion in timpul EURO?


Are loc o insemnata cantitate de lucrari in jurul arenei, care creeaza probleme ce afecteaza orasul München in intregul sau. Exista fan zones, asa ca ne intrebam: cum vor ajunge fanii la si in stadion? Sau le vom oferi servicii shuttle pe langa transportul public? Cum vom integra Parcul Olimpic (Olympia Park) in calitate de punct central al intalnirii suporterilor? Suntem foarte norocosi ca stadionul este deja bine echipat, asa ca nu multe se vor schimba in aceasta privinta. Ca un punct-cheie, vom amenaja un perimetru de securitate exterior suplimentar, care va oferi posibilitatea efectuarii unui control vizual al biletelor, precum si un control de securitate aditional. Problema securitatii reprezinta, desigur, principala noastra preocupare. In zilele de meci vom avea in casa noastra 75.000 de oameni, ceea ce inseamna populatia unui oras de dimensiuni medii. Trebuie sa facem fata acestei responsabilitati, fiind, evident, raspunderea noastra sa ne asiguram ca oamenii vor putea calatori la si de la meci intr-un mod cat mai comod cu putinta.

Sustenabilitatea si protectia mediului ambiant reprezinta probleme majore ale zilelor noastre. In ce masura va contribui Arena la rezolvarea acestor chestiuni?

Sustenabilitatea este, intr-adevar, de o indelungata perioada de timp, unul dintre punctele de lucru de prim rang existente pe agenda noastra, estimarile pe care le-am facut fiind acelea ca acestea vor fi chiar si mai mari in anii ce vor urma. Permiteti-mi sa mentionez doar patru elemente-cheie: mobilitatea, energia, constientizarea chestiunilor legate de mediul inconjurator in general si eliminarea deseurilor. Unul dintre pasii pe care i-am intreprins a fost acela de a face trecerea de la un sistem de pahare aruncate la unul de pahare returnabile. Acest nou sistem a fost testat o data, fiind rapid primit in mod pozitiv si acceptat. Acum, pe de alta parte, avem propriul sistem fotovoltaic, deoarece, in fine, am putut construi un acoperis unde instalarea acestui sistem a devenit posibila. Actualmente, suntem cat se poate de implicati in problematica electromobilitatii, astfel incat sa ne asumam un rol conducator in Germania si in Europa si in acest domeniu. Ne vom dezvolta extraordinar de mult in acest sens pana in vara lui 2020, si mai mult progres urmand sa fie consemnat in viitor.

Va exista posibilitatea ca suporterii sa viziteze arena chiar si in zilele cand nu vor avea loc meciuri?

Suntem foarte fericiti ca, datorita UEFA, vom putea derula operatiunile normale, cotidiene, exceptand zilele cand sunt programate meciuri si zilele premergatoare acestora. Asta inseamna ca putem deschide restaurantele, muzeul lui FC Bayern – avand propria expozitie speciala EURO – si sa mentinem tururile arenei. Nu e o problema, desigur, si suntem foarte recunoscatori pentru asta. Astfel, fanii vor avea oportunitatea sa desluseasca in timpul EURO si lucrarile interioare. 

EURO 2020, finala Champions League din 2022 si EURO 2024. Cat de mandru sunteti ca stadionul dumneavoastra poate fi in mod regulat gazda a unor evenimente de top?

Este de la sine inteles ca FC Bayern si municipalitatea München joaca, la randul lor, un rol important in aceasta privinta. In lumea de azi ai nevoie de parteneri potriviti, care sunt dispusi sa gazduiasca asemenea evenimente sportive majore, ce implica un mare numar de personal, dar si investitii financiare, mai ales cand se pune problema sigurantei si cea a transportului. Ca stadion, este normal ca ne dorim sa ne aflam mereu in prim-plan in calitate de arena-gazda. De aceea, putem afirma, cu deplina incredere, ca, in ultimii ani, am dovedit ca avem capacitatea de a duce la bun sfarsit un eveniment de o asemenea anvergura. Sunt extrem de mandru de intreaga noastra echipa, fara de care toate acestea nu ar fi fost si nu ar fi posibile.

Considerati ca va aflati in competitie cu alte mari stadioane?

E firesc sa arunci o privire si catre alte arene, iar atunci cand un nou stadion, cum ar fi cel al lui Tottenham Hotspur, a devenit operational, de-abia am asteptat sa-l vizitez. Numai ca stadioanele nu pot fi comparate intre ele. Nu ne aflam in competitie, asa ca intre noi exista relatii de colegialitate, facand schimb de experienta in toate domeniile, cum ar fi sustenabilitatea, electromobilitatea si conceptele de energie. In ianuarie, de exemplu, a avut loc, la Budapesta, un congres, care ne-a oferit posibilitatea, in calitate de operatori ai stadioanelor, sa ne intalnim si sa impartasim experiente si idei. Asemenea intalniri sunt foarte importante si foarte folositoare.

Luand in consideratie tot acest volum de munca, veti mai avea timp sa vizionati meciurile de la EURO?

Intr-un final, voi fi fericit daca voi reusi. Dar, desigur, totul va depinde de cat de bine va fi organizat turneul si de calitatea muncii noastre. Dar sunt cat se poate de increzator ca voi avea ocazia sa urmaresc si meciuri de fotbal.


Stiri Similare